Tulajdonképpen nem is létezik olyan település, amelyet Bükkfalvának neveznek. Gyakorlatilag egy tanyabokor, Homoródszentmárton egy „külterületi” utcája. Az utóbbi években azonban jelentős változások történtek itt, amelyek alapján egyre inkább falu-jellege kezd lenni a helynek. Vannak látnivalók. Létezik közösségi és kulturális élet, holott az állandó lakosság összlétszáma nem haladja meg a 10 főt. László Árpád 2014-ben nyitotta meg a nagyközönség előtt, és tette látogathatóvá az érdeklődők számára a Múlt Idők Házát.
Ez a ház 1879-ben, amikor a mostani tulajdonos nagyapja született, már megvolt. Azonban a kettős osztatú lakóház kivitelezésének stílusa, padlózata, ajtói, ablakai, gerendázata alapján arra következtethetünk – mivel pontos adat nem álla rendelkezésre –, hogy a 19. század első harmadában épülhetett.
Kellő odafigyeléssel és ragaszkodással sikerült megtartani a berendezési tárgyakat. Valamikor itt kerekesműhely is működött, amelynek eszköztára egyben megmaradt. László Árpád évtizedek óta gyűjti a régi tárgyakat, amelyekkel folyamatosan kiegészíti a berendezést, illetve bővíti a bemutatott tematikákat. A ház és a csűr közé „kocsiszínt” épített, ahol a hagyományos gazdálkodás eszköztárát tekintheti meg a látogató.

Az elmúlt néhány évben – mivel élettársa, László Ildikó is hasonló gyűjtőszenvedéllyel és affinitással rendelkezik, főleg a csipke- és a varrottaskészítést műveli, de gyűjti is a textíliákat – egy „Alkotóház” létesítését határozták el. Megvásárolták az egyik szomszédos ingatlant és azt szintén önerőből, saját kezűleg, meggyőződéssel, de céltudatosan újították fel, pontosabban szólva: elvégezték rajta a szükséges karbantartási, javítási és állagmegőrzési munkálatokat.
Ez is egy hagyományos – valamikor a 19. század utolsó harmadában épült – parasztház, amelyben fürdőszobát létesítettek, a körötte levő udvart-kertet rendezték, és szakszerűen gondozzák. Vendégszobákat alakítottak ki, amelyek alkalmasak csendes tevékenységek végzésére, illetve arra is, hogy itt a pihenni vágyók eltávolodjanak a világ zajától és kizökkenjenek az élet mindennapi körforgásából.
Mivel a Via Transilvanica útvonala érinti Bükkfalvát, 2019-től kezdődően – dacára a koronavírus-járvány miatti korlátozásoknak – bekerültek a slow turism hálózatába, és így alkalmanként turistákat fogadhatnak. Nem tömegben érkező látogatókról van szó, hanem magányos utazókról, kispénzű zarándokokról, akik mélységében kívánják megismerni a vidéket, családokról, néhány fős baráti társaságokról.
A megyei tanács és a községi önkormányzat támogatásával parkoló- és kempinghely is létesült. Transzparens hirdeti a „Bükkfalvi Négyes” látnivalóit. Saját kertjein és udvarain kívül László Árpád gondozza a Román Viktor Emlékparkot és az egykori görögkatolikus temetőt. Az érdeklődőknek be is mutatja ezeket az értékeket. Így áll össze a négy látványosságból álló kínálat.
A „Múlt Idők Háza” és az „Alkotóház” évi rendszerességgel vendégül látja a Bükkfalvi Nyíres Napok alkalmával a Székelyudvarhely Belvárosi Unitárius Egyházközség küldöttségét, szabadtéri programokat szervez a Homoródszentmártoni művésztelep alkotói, a fotótáborok résztvevői és olykor a testvértelepülésekről érkező vendégek számára is.
A Bükkfalva nélkül is tizenkét faluból álló községben itt található az egyetlen látogatható és kulturális-közösségi projekteket befogadó helytörténeti gyűjtemény, amely egyúttal idegenforgalmi szempontból vizsgálva is komoly értéket képvisel. Külön értéke, hogy teljes egészében magánkezdeményezés révén jött létre.
Simó Márton felvételei
(2021. november 7.)
Élő Székelyföld Munkacsoport
Kapcsolódó