Furu Árpád építész, egyetemi oktató neve nem ismeretlen a néprajzot és a népi építészetet ismerők, kedvelők körében. Évtizedekkel ezelőtt, tulajdonképpen még diákkorában kezdte ezt az értékfelmutató munkát, Kalotaszeg és Udvarhelyszék népi építészetét feldolgozva, dokumentálva olyan köteteket publikált, amelyek azóta több kiadást is megértek, s amelyeket haszonnal forgathatnak Kárpát-medence-szerte.
Pozsony Ferenc kolozsvári néprajzkutató, egyetemi tanár, akadémikus nem csak alkalmi beszélgetőtársa volt a szerzőnek, hanem szakmai irányítója is, aki annak idején felhívta a figyelmét bizonyos források és dokumentumok meglétére, s arra biztatta, hogy végezze el azt a hatalmas munkát, amely a történelmi Erdély népi építészeti tagozódását tartalmazza. Ez a könyv volt Furu Árpád doktori értekezése. Ezzel párhuzamosan az is kiderült, hogy időközben szükség van a jelenlétére Babeş–Bolyai Tudományegyetemen, ahol a néprajzos hallgatók számára tart népi építészettel kapcsolatos előadásokat, de részt vesz a posztgraduális képzésben is, különböző szakdolgozati témákat vezet.

A Táji tagolódás Erdély építészetében című kötet 2017-ben jelent meg először a kolozsvári Exit Kiadónál. Mivel alapmunka és mindenki által érthető tudományos dolgozat, elég hamar elfogyott a raktárakból, még azelőtt, hogy sor kerülhetett volna a székelyföldi bemutatókra. Négy év múltán sikerült forrásokat szerezni a második kiadáshoz. Pozsony Ferenc azt is hangoztatta, hogy ennek a kötetnek be kell kerülnie az európai köztudatba, a szellemi körforgásba, hiszen fontos üzenetet, az itt élő népek és nemzetiségek népi építészetének teljes foglalatát tartalmazza, amely közös helyi értékünk Transsylvaniában. Van ugyan a könyvben szakirodalom-jegyzék – egy egész fejezetnyi(!) –, román és angol nyelvű rezümé, de előbb-utóbb meg kell szólalnia teljes terjedelmében németül, románul és – természetesen – angolul, mert sokan keresik.

Simó Márton felvételei
Élő Székelyföld Munkacsoport
Kapcsolódó
Párbeszéd a tájjal és az itteni kultúrákkal
Az oldal fenntartása a Communitas Alapítvány és a Bethlen Gábor Alap révén elnyert pályázati keret, valamint az ARKUM-cégcsoport anyagi segítsége jóvoltából történik