Többszöri módosításokkal ugyan, de szépen alakul, és egyre kifinomultabbá válik az agyagból tervezett székely ház plakett. Az Élő Székelyföld Egyesület alapelképzelése nyomán dolgoznak ezen a témán a civilszervezet aktivistái, valamint Gyöngyössy János mérnök, történeti grafikus, Kelemen Albert művészettörténész, képzőművész és Józsa László fazakasmester. Jelen pillanatban várjuk a jelentkezőket, akik be kívánnak állni az általunk létrehozandó „klubba”.

Számos fórumon elhangzott, ma is elhangzik, hogy a Székelyföldön lévő népi épített örökségnek nincsen becsülete, napról-napra fogynak az értékei, illetéktelenek hordják szét darabokban a maradványait, és ami még fellelhető, az is folyamatosan apad.
Annyira megváltozott a településkép Udvarhelyszéken, hogy már-már idegennek érezheti magát benne a hazatérő. A helyben élő talán nem is észleli annyira a változásokat, esetleg arra is képes, hogy fejlődésként értelmezze a pusztítást.

A SICVLICVM-plakettel – amint azt korábban is írtuk – 1. az autentikus parasztházakat és bennvalókat; 2. a hagyományos forma- és anyaghasználat segítségével felújított és használatba helyezett élettereket; 3. az ilyen szellemben tervezett és kivitelezett új lakóházakat kívánjuk megjelölni.
A tulajdonosok – magánemberek, civil szervezetek, intézmények, közösségek – önként csatlakoznak ehhez a csoporthoz. Előfizetnek a SICVLICVM nevű szolgáltatási csomagra, amely tartalmaz: egy szabadtéren – külső falon, kapun – kihelyezhető plakettet, egy házsimertetőt és internetes megjelenést ezen a gyűjtőhonlapon. Amennyiben a tulajdonos megírja röviden a háza történetét, azt fotókkal együtt elhelyezzük az Élő Székelyföld Egyesület internetes felületén. Létrehozunk egy interaktív térképet is, amelyen bejelöljük az Udvarhelyszéken található összes „partner-házat”. Amennyiben igény van Gyöngyössy kollégánk „címerlevelet”, „kutyabőrt” készít a házhoz, amely tulajdonképpen a szöveges ismertető kalligrafikus betűkkel, egyedi keretben és sajátos ismertetőjegyekkel elkészített változata. Ezt is elhelyezzük a honlapon, illetve az eredetit elküldjük a megbízónak. A szerződés előreláthatólag egy évig érvényes. Mivel nem szándékunk külső pályázati forrásokat bevonni, kénytelenek leszünk egy esztendő múltán is egy csekély hosszabbítási illetéket kérni. Menet közben ábrázoljuk a pozitív és a negatív előjelű változásokat egyaránt.
Távlati célunk az, hogy sikerüljön feltérképezni a kategória minden ide kapcsolódó értékét, és ezzel párhuzamosan folytassunk állandó párbeszédet. Jó lenne, ha minél többen „megkívánnák” az ilyen házakat. Jó lenne, ha minél többen felismernék ezt a fajta értéket, amely fontos része az identitásunknak.
A továbbiakban szakmai találkozókat, konferenciákat szervezünk a „klubtagognak”. Bízunk abban, hogy így, közösen erősebbek leszünk, sikerül értéket őriznünk és teremtenünk. Az udvarhelyszéki bejáratást követően Székelyföld más régióiba is átvisszük a kezdeményezést.
A házak ismertetőjegyeit, stílusát, anyaghasználatát három általunk kiválasztott jeles építész ellenőrzi. Amennyiben ketten szavaznak egy bizonyos állapotról – hogy az objektum”az”, vagy „nem az” – akkor az épület megkapja a minősítést, illetve nem kapja meg. A SICVLICVM-minősítés elnyerésére bizonyos módosítások elvégzése után is van lehetőség, ha partnereink teljesítik az építészek ajánlásait.
Egyelőre tarifáink nincsenek. Adott a lehetőség, hogy különböző igényeknek és elvárásoknak tegyünk eleget: a plakett színe és alapanyaga változhat. Már a legelső kerámia-változatból is készültek árnyalat-variációk. Kísérletezünk vörösréz, illetve más időtálló anyagok felhasználásával is.
Jelentkezéseket az a szekelyhaz@gmail.com villámposta-címen, illetve (+4) 0743-815149-es telefonszámon fogadunk. A projektet több – legalább 10-15 – plakett egyazon időben történő kihelyezésével, médianyilvánosság mellett kívánjuk elindítani augusztus elején. A végleges dátumot hamarosan közöljük.
Élő Székelyföld Munkacsoport