Idestova két éve foglalkozom a Bánja-e a székely? című riport-sorozatomban (1) az udvarhelyszéki falvak településképével. Civilként több mint öt esztendeje, számos ide kapcsolódó programot szerveztem és bonyolítottam (2). Be kell vallanom, hogy megdöbbentő, majdhogynem felfoghatatlan az a gyorsütemű változás, amely az új időkkel jár. Nyilvánvaló, hogy jelentősen módosult az 1989 után eltelt három évtized során az életforma, eltűnt az a nemzedék, amely még értett és ragaszkodott a hagyományos földműveléshez, illetve értéknek tekintette a családi kisgazdaságok fenntartását és azt az udvarszerkezetet, „életszert”, ahol lakott, s ahol valóban zajlott az élete.
A „világ” sokat változott, egyre inkább a fogyasztói társadalom iránt mozdult el, és a foglalatosságokat manapság jobbára az anyagi érdekek határozzák meg. Napjainkban többnyire már csak alvóhely, telephely, rezidencia, „lakógép” a „bennvaló”, amely egyre inkább idegen stílusjegyeket hordoz, illetőleg megvalósítja és tökéletesen kimeríti az ízléstelen és tájidegen „építészeti kultúra” fogalmát, miközben igyekszik magára „ölteni” az urbánus közegben honos küllemi jegyeket és az általános kényelmi funkciók összességét. Máskor pedig lakatlan, elhagyott, fölösleges, mindaz, ami a múltból való, olyan mint a levedlett bőr, és az elfelejtett életforma kellékeivel együtt ott hever a jelen országútjának partján.
Ez alkalommal egy olyan felmérést szeretnénk elkészíteni, amelyben számba vesszük – egyelőre – az Udvarhelyszék falvaiban még fellelhető hagyományos házakat és portákat. Igyekszünk meghatározni azokat a vektorokat, amelyek formálják a sajátos arculatot, vagy segítenek abban, hogy kialakuljon egy 21. századi településkép, egy olyan élettér, amelyben az egyén és a közösség egyaránt jól érzi magát. Ugyanakkor rávilágítanánk azokra a „stílusjegyekre” is, amelyek által a kívülálló is azonnal felismeri azt az összetéveszthetetlen „egyéniséget”, amelyet az épületek által a hely embere a külvilág felé sugároz. Vagy már nem sugároz?
Érdekel, hogy a Székelyföld – és ezen belül Udvarhelyszék – elmerül-e abban a kozmopolita tengerben, amelyet az Európai Unió képvisel? Vagy képes lesz a jövőben is hozzárendelni a saját értékeit a „nagy egészhez”, hogy ezáltal módosuljon az „egyen-szemlélet”, és távolról is jól felismerhetővé váljék az a hely, amelynek „autonómiáját” oly hosszú idő óta emlegetik? Vagy üres nosztalgia, „esemény utáni” fölösleges próbálkozás, falra hányt borsó minden ilyen jellegű próbálkozás, hiszen örökre elmúltak „azok az idők”?
Mi a teendő?
A mai népi építészet formakincse tulajdonképpen tükrözi, magán viseli azt a lelkiállapotot, amelyben az aktív és a most felnővő nemzedékek élnek. Egyáltalán nem, vagy csak elfojtva, halkan hallatszik olykor a „tájszólás”? Vajon megmaradhat-e a tájban élő ház és benne a székely ember, vagy immár végérvényesen feloldódik abban az arctalan fogyasztói társadalomban, amely szűkebb és tágabban értelmezett világunkat egyaránt jellemzi?
Lehetséges kérdések
Az Ön neme? – Férfi. Nő. Egyéb.
Az Ön életkora – 18-21 év, 22-30 év, 31-50 év, 51-65 év, 66 év fölött.
Az Ön legmagasabb végzettsége – általános iskola, érettségi, főiskola-egyetem, posztgraduális képzés.
Hol él Ön? – Vidéken vagy urbánus környezetben? Két- vagy többlaki életmódot folytat? Életvitelszerűen külföldön tartózkodik?
Van-e Önnek Udvarhelyszék valamely falujában lakóingatlana? – Igen. Nem.
Örökölte vagy vásárolta az ingatlant? – Igen. Nem.
Vágyik-e itteni „bennvalóra”? – Igen. Nem.
Amennyiben rendelkezik ingatlannal törekszik-e arra, hogy megőrizze annak hagyományos formáját? – Igen. Nem.
Hogy gondolja, sikerült-e az elképzelését megvalósítania? – Igen. Nem.
Ha a költségeit tekinti át, olcsóbb a megőrzés? Vagy egyszerűbb teljesen újat és korszerűt építeni? – Igen. Nem.
Amennyiben Ön új lakóházat épített/ újított fel, azt úgy alakította-e ki, hogy illeszkedjék a megszokott faluképhez? – Igen. Nem.
Ön szerint túlhaladottak a régi formák, korszerűtlen a hagyományos anyaghasználat? – Igen. Nem.
Ha illeszteni próbálta az Ön tulajdonában levő házat, a gazdasági és melléképületeket a hagyományos formákhoz, az udvarhelyszéki településképhez, azt milyen formában tette? – Írja le néhány sorban, esetleg küldjön fotókat vagy tervrajzokat.
Hogyha modern házat épített, vagy teljeskörű felújítást végzett, azt milyen formában tette? Milyen anyagokat, milyen formákat, milyen színeket használt? – Írja le néhány sorban, esetleg küldjön fotókat vagy tervrajzokat. Írjon a felhasznált új és régi anyagokról.
Köszönjük együttműködési készségét!
Építsünk együtt, magunknak és egymásnak hagyományosan értékeset!
Válaszaikat az aszekelyhaz@gmail.com villámposta címre várjuk.
Vegye fel velünk a kapcsolatot a (+4)0743815149-es számú telefonon!
(1) A kapcsolódó írások fellelhetők az Eloszekelyfold.ro honlapon, illetve a Hargita Népe c. közéleti napilap elektronikus felületein és nyomtatott kiadásában.
(2) Néhány szakmai konferenciákról, kirándulásokról szóló beszámolónk fellelhető a világhálón: A falukép és az életmód változásairól (konferencia, Zetevárlja), Falukép és illeszkedés a vidék a vidék népi építészetében (konferencia, Székelyudvarhely), A hagyományos székelyföldi építészet esélyei a 21. században (konferencia és szakmai kirándulás) stb.
(2021. május 8.)
A címkép a szerző felvétele
Simó Márton/ ÉSZM